" Kniha citátov nebude nikdy kompletná..."
Ste tu: mince.dovrecka.sk » clanky »
Utorok 20. november 2018 | Meniny má Félix, zajtra Elvíra › blahoželaniapohľadnice

Numizmatické články a blogy

Rôzne články, blogy a užitočné informácie súvisiace s numizmatikou.

< 1 >

Prečo investovať do pamätných mincí

ilustračné foto 12 Je to veľmi bezpečný spôsob investovania. Slovenské pamätné mince sú oficiálne platidlo, uznané zákonom, rovnako ako bežné mince.

Menová reforma roku 1953

ilustračné foto 11 V dejinách štátu býva zriedkavosťou, aby sa v priebehu ôsmich rokov uskutočnili dve menové reformy. V povojnovom Československu sa tak stalo roku 1945 a potom roku 1953.

Menová reforma 1892

ilustračné foto 10 2. augusta 1892. Zákonom č. XVII./1892 uhorská vláda zaviedla korunovú menu - zlaté grajciare nahradila korunami a haliermi.

Poklady, ktoré nestrácajú lesk

ilustračné foto 9 Nálezy mincí, ako svedkovia pohnutých, pre majiteľa nebezpečných čias, majú svoje zvláštne osudy, spoločný strach o stratu majetku.

Hromadné nálezy mincí v Mestskom múzeu v Bratislave

ilustračné foto 8 Prírodné a hospodárske podmienky predurčili Bratislavu na to, aby sa v priebehu stáročí stala jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich miest Uhorska.

Mince denárového obdobia

ilustračné foto 7 Je známe, že jedným z najdôležitejších prejavov suverenity panovníka, či ním riadeného štátu je razba vlastných mincí. Platilo to v staroveku, stredoveku, novoveku, platí to podnes.

Východorímske a byzantské mince na území Slovenska

ilustračné foto 6 Východorímske a byzantské mince na území Slovenska

Rímske mince na Slovensku

ilustračné foto 5 Veľký počet ojedinelých a hromadných nálezov mincí objavených na území Slovenska je dokladom historického vývoja peňazí u nás od najstarších keltských mincí až po novoveké razby.

Keltské mincovníctvo

ilustračné foto 4 Medzi významné pamiatky sústredené v zbierkach a expozíciách slovenských múzeí patria aj keltské mince.

Zlato istotou v neistote

ilustračné foto 3 Kým majitelia akcií počítali po rozplynutí burzovej bubliny straty, vlastníci zlata si mohli mädliť ruky

Kvalita mincí

ilustračné foto 2 Mince hodnotíme nielen podľa ich vzácnosti, ale aj podľa zachovalosti, ostrosti obrazu a čitateľnosti textu na nich. Príčinou zlej zachovalosti a nečitateľnosti textu býva predovšetkým nečistota, hrdza, medenka a ošúchanosť.

V Liptove zložili zo 115 000 mincí Tatranskú madonu

ilustračné foto 1 17.06.2007 21:58 - BRATISLAVA Tatranskú Madonu, najväčšiu mozaiku vytvorenú z obehových mincí, v sobotu uviedli do života v Liptovskom Mikuláši.
< 1 >