" Kniha citátov nebude nikdy kompletná..."
Ste tu: mince.dovrecka.sk » clanky » 1-v-liptove-zlozili-zo-115000-minci-tatransku-madonu
Sobota 20. október 2018 | Meniny má Vendelín, zajtra Uršuľa › blahoželaniapohľadnice

V Liptove zložili zo 115 000 mincí Tatranskú madonu

ilustračné foto17.06.2007 21:58 - BRATISLAVA Tatranskú Madonu, najväčšiu mozaiku vytvorenú z obehových mincí, v sobotu uviedli do života v Liptovskom Mikuláši.

Minulý rok vytvorila finančná spoločnosť Pohotovosť podobnú mozaiku, ktorú však klasifikovali ako prenosnú.

Vzhľadom na to, že požiadala aj o zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov, kde je podmienkou vytvoriť túto mozaiku do pevného podkladu, osadili 115 000 mincí do betónového podkladu pri vstupe do areálu Aquaparku Tatralandia.

Na výrobu maximozaiky, ktorá vznikla pod odborným dohľadom akademického maliara Mariána Prešnajdera, boli použité 50-halierniky z hliníka a medi a jednokorunáčky z mosadze. Po oficiálnom zmeraní má toto dielo plochu 52,5 štvorcového metra s rozmermi sedem metrov krát 7,5 metra.

Po spracovaní potrebných dokladov a dokumentácie poputujú podklady tohto rekordu do londýnskej centrály svetoznámej knihy, kde sa bude uchádzať o zápis a certifikát. Doteraz známa mozaika bola vytvorená v Minnesote s počtom 100 000 mincí a s menšou celkovou plochou. Agentúru SITA o tom informoval Igor Svítok zo Slovenských rekordov.