" Kniha citátov nebude nikdy kompletná..."
Ste tu: mince.dovrecka.sk » clanky » 2-kvalita-minci
Sobota 20. október 2018 | Meniny má Vendelín, zajtra Uršuľa › blahoželaniapohľadnice

Kvalita mincí

ilustračné fotoMince hodnotíme nielen podľa ich vzácnosti, ale aj podľa zachovalosti, ostrosti obrazu a čitateľnosti textu na nich. Príčinou zlej zachovalosti a nečitateľnosti textu býva predovšetkým nečistota, hrdza, medenka a ošúchanosť.

Na určenie zachovalosti mince existujú viaceré stupnice zachovalosti, z ktorých najrozšírenejšia je stupnica použitá v americkom katalógu mincí (Standard Catalog of World Coins).

U nás sa viac používa stupnica s piatimi základnými a tromi stupňami doplnenými len pred nedávnom (PROOF, RL a 0).

V nasledujúcom prehľade sú uvedené anglické označenia stupňov zachovalosti spolu s ich slovenskými a nemeckými ekvivalentami.

Proof (Proof) - Mince z leštených razidiel. Tieto mince sú razené iba k zberateľským a reprezentačným účelom zo špecialných leštených razidiel. V hladkej ploche majú zrkadlový lesk a na výstupnom reliéfe matný. Mince v tejto kvalite sa znehodnotia už jemným dotykom, ktorý na nich zanechá škvrny. Preto sú zvyčajne uložené v púzdrach alebo v plastových krabičkách (častokrát s pečaťou). Minca razená ako PROOF, ktorá bola vybratá z originálneho obalu by naďalej nemala byť označovaná ako PROOF.

Uncirculated (UNC)

Mince zachovalosti UNC majú zachovalý a neporušný lesk čerstvo razenej mince a pri prehliadnutí lupou nenesú žiadne stopy poškodenia, ktoré vznikajú pri manipulácii alebo pri oxidácii. Mince v takomto stave sú veľmi vzácne, prakticky je možné takýto stav mince dosiahnúť len pri minciach, s ktorými sa od razby nakladalo zvláštnym spôsobom (ručné odoberanie z raziaceho stroja). Táto zachovalosť by mala tvoriť prevažnú časť zbierky moderných mincí (t. j. mince od r. 1950).

Proof like (PL) Briliant uncirculated (BU)

Podkategórie zachovalosti UNC. PL je veľmi podobné zachovalosti PROOF, PL je celá lesklá a nemá matnú plochu ani reliéf.