" Kniha citátov nebude nikdy kompletná..."
Blahoželania Citáty Dielo Mince Nárečia Pohľadnice Recepty Slovník SMS Texty piesní Portál Andrascik.eu
Ste tu: mince.dovrecka.skclanok.php?clanokId=12&urlTitu
Nedeľa 17. október 2021 | Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš › blahoželaniapohľadnice
Zadaj hľadaný výraz
Najnovšie mince
Predmet správy
Text správy:
Meno
Váš e-mail
Napíšte slovo osemnásť číslom

Všetky položky sú povinné. Prosíme Vás, posielajte nám akékoľvek konštruktívne pripomienky, kritiku a návrhy, ktoré môžu prispieť k vylepšeniu projektu. Ďakujeme.

Chat »

Prečo investovať do pamätných mincí

ilustracné foto

Je to veľmi bezpečný spôsob investovania. Slovenské pamätné mince sú oficiálne platidlo, uznané zákonom, rovnako ako bežné mince.

Je to veľmi bezpečný spôsob investovania. Slovenské pamätné mince sú oficiálne platidlo, uznané zákonom, rovnako ako bežné mince. Takže ak kúpite napríklad striebornú pamätnú mincu v hodnote 500 korún, minca má štátom garantovanú hodnotu 500 korún, a ktorákoľvek banka vrátane NBS vám túto mincu kúpi. Aj keď - správnejšie slovo je "zamení", pretože tu ide o zámenu jedného platidla za iné.

Ako sa na tom dá dosiahnuť zisk? Veľmi jednoducho - pamätné mince sú vydávané v limitovaných počtoch. No a keď sa konkrétna minca "vykúpi", jej cenu začne určovať trh. Spodná hranica je garantovaná štátom (a zdravým rozumom, kto by predal mincu lacnejšie ako je jej nominálna hodnota), takže hýbať sa môže len horná hranica. Ak sa hýbe - dobre. A ak nie, nič sa nedeje, cena klesnúť nemôže.

Prečo by mala cena stúpať? Prvý dôvod je záujem zberateľov - stačí pozrieť internetové aukcie, cena niekedy presahuje nominálnu hodnotu aj o tisíce percent. Druhý dôvod sú stúpajúce ceny komodít - ceny zlata a striebra pomaly rastú, a keďže pamätné mince sú zo zlata a zo striebra (plus občas platina a paládium, čo tiež nie je zlé), prečo by nerástli aj ony.

Aké sú riziká? Tých je niekoľko: - inflácia: aj keď minca ktorú máte doma má stále nominálnu hodnotu napríklad 500 Sk, inflácia spôsobuje to že 500 Sk zajtra má menšiu reálnu hodnotu ako 500 Sk dnes. Takto vám však starnú akékoľvek peniace, ktoré nemáte uložené niekde kde vám dajú vyšší úrok ako je inflácia. - prechod na euro: po prechode na euro budú mince platné ešte 5 rokov, takže ak bude euro v roku 2009, korunové pamätné mince budú mať štátom garantovanú hodnotu len do roku 2014. Vtedy môžu opatrní investori korunové mince predať banke, a prejsť na eurové pamätné mince, ktoré nebude nič obmedzovať, pokiaľ bude v Európe euro :-) - no a nakoniec zlodeji: pokiaľ máte mince doma, môžete o ne prísť. Preto je pri väčších hodnotách rozumné prenajať si v najbližšej banke bezpečnostnú schránku, ceny sa pohybujú rádovo od 300 SK za mesiac.

Najdôležitejšia je však vždy cena nákupu - ideálne je nakupovať od NBS za nominálnu cenu. A tu je potrebné dlho nečakať, pretože z kurzového lístka vidíte že dve tretiny mincí sú už beznádejne vypredané, a za nominálnu cenu už nemáte šancu ich kúpiť. Samozrejme okrem tých osvietených dní, keď niekto pred vami danú mincu práve v NBS predal, a vy ju môžete obratom kúpiť. Takže veľa šťastia pri nákupe, nezabúdajte na základné pravidlo: Zisk sa dosahuje pri nákupe :-)

2007-10-19 | zdroj/autor: burzaminci.sk, Andrej

Diskusia k článku

Pridať komentár

Vaše meno
E-mail
Titulok
Príspevok
Spamová ochrana: napiste vysledok 1+1

Pravidlá

  1. Príspevok musí priamo súvisieť s článkom.
  2. Text príspevku nesmie byť v rozpore s právnou legislatívou Slovenskej republiky.
  3. Dovrecka.sk si vyhradzuje právo odstrániť alebo neuverejniť inzeráty, ktoré sú v rozpore s hore uvedenými pravidlami.